poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Tomek Michniewicz, Świat równoległy


Lubimy nasz poukładany, zaplanowany, dopracowany i zgodny z naszymi oczekiwaniami świat. Lubimy życie, które ładnie opisuje się w pamiętnikach i które dobrze wpisuje się zarówno w kalendarz jak i w CV. Lubimy świat, którego nie niszczą brzydkie obrazki wojny, cierpienia, nieszczęścia i niesprawiedliwości.

Malediwy? Tak, kojarzymy przecież te piękne obrazki z broszurek biur podróży. Lazurowe morze, piaszczysta plaża, słońce i domek z widokiem na ocean. Słodka idylla. Egipt? Ach, tak! Przecież wszyscy znamy te monumentalne piramidy, wielbłądy, wielkie baseny i słodkie owoce, prawie tak słodkie jak każda chwila tam spędzona. USA? Piękne dziewczyny, Piąta Aleja, najlepsze kreacje, sława i wielki świat...

Tak, umiemy stworzyć sobie swój własny świat, świat dobrze zakorzeniony przez media, śliczne zdjęcia, uśmiechnięte twarze z telewizji. A czy gdzieś za tą dobrze znaną nam zasłoną niezwykłości i bezgrzeszności nie kryje się czasem świat równoległy? Świat strachu, kłamstw, oszczerstw, biedy i przestępczości?

Tomek Michniewicz stworzył osiem reportaży o ośmiu krajach: Malediwach, Pakistanie, USA, Słowenii, RPA, Polsce i Zimbabwe. Odkrywa przed nami tajemnice słodko strzeżone: islamu, gangów, rezerwatów, ryzyka. 

To czyta się jak najlepszą opowieść - jak przygody przyjaciela z podwórka. Z szeroko otwartymi oczami, z ustami pełnymi zdziwienia. Autor zaciekawia, szokuje i wprawia w konsternację. A przy tym używa języka tak lekkiego i tak porywającego, że naprawdę trudno się oderwać. To wszystko to prawdziwe życie, prawdziwe historie i prawdziwi ludzie - to rzeczywistość bez lukru. 

Nie mogę nie wspomnieć o przecudnej oprawie graficznej, o zdjęciach i szczegółach, do których nie sposób się przyczepić. Świat równoległy to jednocześnie dobra, naprawdę znakomita książka i przepiękny album z fotografiami trafnymi, rozległymi i poszerzającymi horyzonty.

Naprawdę polecam tę pozycję - myślę, że zdecydowanie warto ją przeczytać, bo warto to wiedzieć. Chyba nie usłyszymy o tym w telewizji, nie piszą o tym również gazetki promocyjne i foldery biur podróży. A to wszystko dzieje się wokół nas, bliżej niż przypuszczamy, na wyciągnięcie ręki. W świecie tak bliskim, a tak bardzo równoległym. 
Książka w dobrej cenie do kupienia na empik.com!

2 komentarze:

  1. Zawsze mnie takie książki fascynowały... Gdzie odkrywa się przed nami nieznane. Chętnie sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię Michniewicza za jago spojrzenie na świat i nie ocenianie. ;)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...