niedziela, 1 listopada 2015

Ewa i Jan Wróbel, Polak potrafi, Polka też...

 Jestem Polką i Polką się czuję. I lubię być Polką, lubię nasz język, zwyczaje, tradycje i kulturę. Cieszę się, że właśnie w Polsce mieszkam, bo uważam, że jest tu nam pięknie i spokojnie. Polacy to naród pracowity i zdolny, z ogromnie ciekawą historią, którą warto poznać. Jedynie co psuje ten obraz to fatalna skłonność narodowa do... narzekania. I niedoceniania tego co mamy. Na szczęście w odwecie na to przychodzi książka państwa Wróbli! Co też oni mają nam do zaoferowania?

Jan Wróbel, wraz ze swoją żoną Ewą, napisał książkę, w której prezentuje wybitne, choć mało znane jednostki, które znane są dziś na całym świecie... oprócz Polski. Znajdziemy tutaj między innymi Banacha, Modrzejewskiego, Heweliusza czy Domeyko, lecz również Kopernika, Skłodowską-Curie, Owsiaka i Annę Dymną. Ale to nie koniec - postaci tych jest wiele, a razem tworzą spójną, ciekawą całość. Jesteście ciekawi? To dobrze!

Pochłania się te krótkie biografie jednym tchem - nic dziwnego, skoro są barwne, interesujące i na dodatek okraszone ilustracjami, często w formie zabawnych komiksów. To książka bardzo zgrabnie napisana, bez zbędnych dat czy wyliczeń, językiem lekkim i prostym. Co najlepsze - fakty z życia wybitnych postaci faktycznie wchodzą do głowy, a ponieważ wypada je znać, jest to chyba najważniejszym plusem.

Polak potrafi, Pola też... to pozycja zwłaszcza dla młodzieży i dzieci, lecz dobrze bawić będą się przy niej również dorośli. Co tu dużo mówić - porywa nawet tych, którzy za historią nie przepadają i biografie omijają z daleka. Warto dać jej szansę, bo nie jest długa, a za dobrze napisana - z pasją i humorem. Ja bardzo polecam! 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak!

2 komentarze:

  1. Z chęcią bliżej się z nią zapoznam :D Miałam okazję czytać o żonie pana Heweliusza, a skoro mówisz, że jest więcej takich słynnych postaci to z wielką chęcią poświęcę jej chwilę :)

    Pozdrawiam,
    Księgarz Cmentarny

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podoba mi się pomysł na tę serię książek - taki sposób przekazania historii na pewno będzie ciekawy dla młodych odbiorców, ale nie tylko. Dla mnie odkrywanie kolejnych rozdziałów było przyjemnością. :)

    OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...