poniedziałek, 18 maja 2015

299. Dziewczyny z Syberii


Ucząc się historii, trafiasz czasem na takie fakty, których nie potrafisz objąć rozumem, dopóki nie przyjrzysz się im bliżej i nie zajrzysz do źródła. Musisz spotkać się z naocznym świadkiem, by uwierzyć i uświadomić sobie jak wielki dramat ludzki tam się rozegrał, ile łez i strat pochłonął. Daj się zaprosić na syberyjskie gawędy.

Bo Dziewczyny z Syberii to nie jest zwykła książka. To prawdziwa opowieść.

To opowieść o prawdzie. O tym, jak było naprawdę na okrutnej zsyłce, jak wiele straciły z dnia na dzień, jak wiele musiały wycierpieć, nie tylko fizycznie, lecz również psychicznie. O zniszczonym dzieciństwie, pogrzebanej młodości, porzuconej miłości. O zdradzie i rozczarowaniu. O okrucieństwie losu i ludzi. O biciu, nieludzkich warunkach, epidemiach, cierpieniu. O tym jak brat zabijał brata, a rzesze niewinnych ludzi ginęło przez jeden rozkaz, podpis, zdanie człowieka bez serca.

To opowieść o sile ducha. Takiej sile, którą mają tylko kobiety - zdeterminowanej, zahartowanej, niezłomnej. Potrafiącą znieść upokorzenia, przeraźliwe zimno, choroby, głód i przetrwać. Nie poddającą się do ostatniej chwili, walczącą za cenę wolności. Nie osiadającą na laurach. Dumną i niezwyciężoną.

To opowieść o wdzięczności. Za życie, za piękno świata, za czasy, w których ludzie mogą żyć zgodnie ze sobą i swoimi poglądami, w pokoju i bezpieczeństwie. Za ludzi dobrej woli, za bliskich. Za wolną Polskę. Za rodzinę, za to, że potrafiły po tym nieludzkim doświadczeniu na nowo ją zbudować.

To opowieść, która wciąga, elektryzuje, zatrzymuje na chwilę w pędzie życia. Każe przyjrzeć się sobie - czy ja potrafię tak pięknie i z taką odwagą żyć na co dzień? Czy ja mam w sobie tyle sił, by walczyć o swoje ideały i wartości, nawet za bardzo wysoką cenę? Dziesięć kobiet opowiadając swoje życie przekazuje czytelnikowi bezcenną lekcję - lekcję do zapamiętania i refleksji.

To opowieść prawdziwych Bohaterek - dziewczyn z Syberii, które szybko zamieniły się w kobiety. Kobiety, które nie poddały się do dziś, bo chcą nadal, tak jak przed siedemdziesięciu laty, walczyć o swoje prawa, wolności, szacunek do miejsc, w których ginęli ludzie. 

Myślę, że nie ma wątpliwości, że koniecznie trzeba ją przeczytać. To pozycja obowiązkowa, pozycja, do której będę wracać, bo naprawdę warto. Bardzo polecam!

9 komentarzy:

 1. Historię w tak autentycznej i zarazem pełnej emocji wersji zawsze chętnie poznaję. Czytałam już o tej pozycji dużo dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wrażeniem tej książki, a twoja recenzja świetnie ukazuje jej piękno:)

  OdpowiedzUsuń
 3. ojeju, masz tę książkę <3 ja o niej marzę, bardzo!
  i jaka cudowna recenzja <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Strasznie smutne są takie książki - w tylu miejscach na świecie kobiety spotykają straszne nieszczęścia, a my niewiele możemy dla nich zrobić :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie muszę przeczytać, pozycja obowiązkowa!

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka po którą po prostu muszę sięgnąć. Gdy już ją będę miała to rzucę inne w kąt i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przede mną jeszcze "Dziewczyny z Powstania Warszawskiego", ale obie te książki mam w planach i mam nadzieję, że jakoś wpadną w moje rączki niedługo :)

  http://mianigralibro.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chcę ją przeczytać. Bardzo. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie historie. Z chęcią przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...