niedziela, 11 maja 2014

243. Obłokobujanie


Autor: Patti Smith
Tytuł oryginałuWoolgathering
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 11 lutego 2014
Liczba stron: 88To, czego z pewnością możemy pozazdrościć ptakom i owadom jest wrodzona umiejętność latania – coś niesamowitego dla nas, którzy wciąż kroczymy twardo po ziemi. Przeżyć coś podobnego jak Ikar, tylko z szczęśliwym zakończeniem, czyli wzbić się i szybować w nieskończoność. I patrzeć na wszystkich z góry, obserwować ludzi jak mrówki, budynki niczym zbudowane z klocków, kolorowe kwadraty pól i łąk. I już niczym się nie martwić.
Patti Smith to amerykańska piosenkarka, artystka, legenda punk rocka, poetka i pisarka, a jednocześnie bardzo niezwykła i złożona postać. „Obłokobujanie” to jej pierwsza, bardzo niezwykła i bardzo osobista opowieść o dzieciństwie, marzeniach, baśniach. O tym jak dorastała wśród chmur, bujając w obłokach, wymyślając własne wersje życia i rozumiejąc je na swój sposób. Pierwszy egzemplarz podarowała swojemu ojcu, który zdążył przeczytać go jeszcze przed śmiercią i choć przez wiele lat jej nie chwalił, pogratulował jej tego niezwykle krótkiego, lecz pięknego dzieła. Jesteś ciekawy czym Patti Smith może Cię zaskoczyć?
Jestem przekonana, że jest to książka, którą warto przeczytać, warto poznać, nawet jeśli nie znasz lub nie jesteś fanem tej niezwykłej osoby jaką jest Patti Smith. Po prostu „Obłokobujanie” jest przygodą bardzo poruszającą, chwytającą za serce, poetyczną, romantyczną i zapierającą dech. Opisy, zdjęcia, wspomnienia – to wszystko sprawia, że ciężko się oderwać, a ostatnią stronę przewraca się z bólem serca. Polecam, bardzo bardzo polecam!Niesamowicie piękne – to dobre określenie tej książki. Nie przez przypadek tytuł jest tak tajemniczy i skrzydlaty – cała lektura taka jest. Czytając ją ma się wrażenie, jakbyś płynął przez morze delikatnych słów, które poruszają do głębi, wchodził powoli w niezwykły świat artystki, która zaprasza Cię do niego z otwartymi ramionami. Lecz musisz być przygotowany, musisz rozumieć gdzie i po co płyniesz.
Zaś jeśli jeszcze jej nie znacie, usłyszcie ją koniecznie. Tu jeden z jej genialnych utworów, absolutnie piękny:

Recenzja dla portalu literatura.juventum.pl!

7 komentarzy:

 1. Chyba się zdecyduję :) Może nie w najbliższej przyszłości, ale kiedyś na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka króciutka! Na razie mam co czytać, ale może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale zazdroszczę! Patti jest cudowna, bardzo wrażliwa, poetycka. Lubię jej słuchać czasami - Pastime paradise, energiczne Because the night, troszeczkę wulgarne Rock n' roll nigger albo lekko psychodeliczne Horse. I "Poniedziałkowe dzieci"! Jaka to doskonała książka!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś do mnie nie przemawia ta książka ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie krótkie książki, które magnetyzują...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem pewna, czy to książka dla mnie. Może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...