środa, 9 października 2013

PREMIEROWO: 198. Gra w kłamstwa

Gra w kłamstwa - Sara Shepard


Autor: Sara Shepard
Tytuł oryginalny: The Lying Game
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 9 października 2013
Liczba stron: 290


Kłamstwo – jedni potrafią wypowiadać je bez mrugnięcia okiem, u innych każde nieprawdziwe słowo będzie widać jak na dłoni. I może właśnie ci drudzy mają szczęście, bo jak pamiętamy – kłamstwo ma krótkie nogi i czy chcemy czy nie – wcześniej czy później wyjdzie na jaw. I choć to na pewno do najprzyjemniejszych uczuć nie należy, gdy okazuje się, że bliskiej osobie wciąż w twarz mówiłeś nieprawdziwe rzeczy, to jednak ludzie kłamią. A plaga kłamstwa coraz bardziej szerzy się na świecie…

Sutton pewnego dnia budzi się w nieswojej wannie, w nieswoim domu i nie wie co się z nią stało. Dopiero po chwili uświadamia sobie, że jest całkiem przeźroczysta i po prostu… nie żywa. I wtedy właśnie do łazienki wchodzi dziewczyna wręcz identyczna jak ona – Emma, jej zaginiona siostra bliźniaczka. Obie nie wiedziały o swoim istnieniu, obie przebywają u rodzin zastępczych – jednak gdy Sutton miała wszystko co chciała, tak Emma trafiała na ludzi, którym była całkiem niepotrzebna. W splocie nieprzewidywanych wydarzeń nagle Emma znajduje się u Sutton i musi zająć jej rolę, a przy okazji rozwiązać bardzo powikłaną zagadkę jej śmierci… Czy jej się uda?

Każdy kto śledzi nowości wydawnicze lub blogi literackie, a zwłaszcza te dla młodzieży, Sarę Sherpard na pewno kojarzy. W Polsce dotąd wydano dwanaście książek z serii o niegrzecznych kłamczuchach  - Pretty Little Liars – a wciąż są plany na kolejne części. Popularności przyniosło jej na pewno też to, że jej na podstawie jej książek powstały seriale, które pokochały miliony nastolatek. Nic więc dziwnego, że polskie wydanie Gry w kłamstwa zrobiło tyle szumu na rynku wydawniczym i tak bardzo było wyczekiwane wśród wiernych czytelniczek autorki. Lecz czy Sara Shepard jest w stanie powtórzyć swój sukces?

Okazuje się, że tak! Gra w kłamstwa to powieść, która otwiera cykl całkiem inny niż poprzedni – myślę, że bardziej tajemniczy, nieco bardziej dojrzały i bardziej zawiły, a przez to – dopracowany. Tak przynajmniej można wywnioskować po przeczytaniu pierwszego tomu, który jest zaledwie wstępem do historii, która będzie się rozgrywać w następnych częściach – historii, która na pewno porwie niejednego.

Widać, że to nie jest debiutująca autorka, bo pisze już w sposób bardziej świadomy i dobrze wie jak zmylić i wprowadzić w ślepy zaułek, a także jak nieźle przestraszyć Czytelnika i w jaki sposób dostarczyć mu silnych wrażeń. Gra w kłamstwa to książka bardzo bezpośrednia, ale przy tym niesamowicie wciągająca – czyta się ją po prostu błyskawicznie, ponieważ ciężko się od niej oderwać. Kiedy już wciągnie Cię w swój świat – nie spoczniesz, póki nie przeczytasz ostatniej strony!

Gra w kłamstwa otwiera nowy, bardzo ciekawy i intrygujący cykl i jest jednocześnie powieścią, którą czyta się świetnie, szybko i z wypiekami na twarzy. Myślę, że żadna nastolatka (i nie tylko!) szukająca lekkiej, ale z ciekawą i zawiłą fabułą powieści na jeden-dwa wieczory się nie zawiedzie, i myślę, że nie tylko ja po tej lekturze już nie mogę doczekać się… kolejnego tomu!


Polecam!

Recenzja dla portalu literatura.juventum.pl!

10 komentarzy:

 1. PLL bardzo przypadły mi do gustu. Z Grą w Kłamstwa powinno być podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie sięgam po ksiażki dla nastolatek tego typu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. PLL po prostu kocham<3 No, ale mimo pozytywnej oceny nadal nie jestem przekonana co do tej książki. Chyba jeszcze troszkę poczekam;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Same wysokie oceny ;) Koniecznie muszę zapolować.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Taaaak, choć książki Shepard wciąż są nie przeczytane, to nazwiska nie da się nie znać ;d

  OdpowiedzUsuń
 6. Nadal nie znam autorki, ale bardzo chcę przeczytać tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie mam na nią wielką ochotę i przygarnęłabym z miłą chęcią:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dopiero co skończyłam czytać tę książkę i już niecierpliwie czekam na kolejną część (to już 15 stycznia). Muszę jednak przyznać, że to była moja pierwsza powieść tej autorki i teraz żałuję, że wcześniej na nią nie trafiłam. :D

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...