niedziela, 20 października 2013

202. Współczesny savoir - vivre dla nastolatków

Współczesny savoir-vivre dla nastolatków - Marcin Przewoźniak


Autorzy: Joanna Jabłczyńska, Marcin Przewoźniak
Wydawnictwo: Publicat
Data wydania: 21 marca 2012
Liczba stron: 127


Uroczysty obiad, wytrawna kolacja czy też zwykłe spotkanie w gronie rodzinnym. Wycieczka szkolna, wyjście do teatru, kina, na koncert. Randka z miłością swojego życia lub impreza ze znajomymi. Dobre maniery – potrzebne każdemu szanującemu się człowiekowi, znane od wieków, szanowane i przestrzegane przez ludzi, którzy chcą sobą wiele reprezentować. Lecz czy dzisiaj, w dwudziestym pierwszym wieku, ktoś jeszcze zwraca na nie uwagę? Okazuje się, że tak!

Współczesny savoir – vivre dla nastolatków to książka przyjemna, niedługa, a powinna być lekturą obowiązkową co najmniej połowy młodzieży w naszym kraju. Joanna Jabłczyńska i Marcin Przewoźniak napisali przewodnik po zwyczajach i obyczajach, a także o tym jak zachowuje się człowiek z kulturą i klasą. Podzielili go na siedem rozdziałów z najważniejszymi aspektami takimi jak zachowanie przy stole, w miejscach publicznych, przedstawianie się, przychodzenie w gości i urządzanie przyjęć, a także o tym jak obchodzić się z telefonem, telewizorem, psem przy ludziach i jak przy tym wszystkim wyjść jak człowiek. Oczywiście to nie wszystko – jest tego o wiele, wiele więcej i naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie. I przekona się, czy naprawdę savoir – vivre jest mu znany i czy na pewno zawsze stara się go stosować…

Autorzy piszą językiem bardzo przystępnym, młodzieżowym, traktują czytelnika jak równego sobie i nie patrzą na niego z góry, ale jednocześnie nie próbują się zniżać do poziomu nastolatków i udawać, że wciąż mają szesnaście lat i dlatego będą używać młodzieżowego slangu. Uniknęli tego, co mnie osobiście często w książkach dla młodzieży bardzo drażni, a tutaj mile się zaskoczyłam. Zwłaszcza, że mamy tu ogromną wiedzę z kultury, którą czasami naprawdę trudno zapamiętać, o czym przekonał się każdy kto choć raz popełnił kulturalną gafę. Lecz kiedy mamy podane to w sposób żartobliwy, z ilustracjami i scenkami z codzienności,  tak jak zrobione to w tej książce zostało, naprawdę jakoś o wiele łatwiej wchodzi i porządkuje się to w głowie.

I to właśnie forma estetyczna jest naprawdę wielkim plusem tego wydania. Nie ma co ukrywać – książek o savoir – vivrze napisano wiele, ale nie każda ma tak dobrej jakości fotografie, zaznaczone fragmenty, idealnej wielkości czcionkę i ciekawe dopiski, a także humor i wdzięk, który posiada ta publikacja. Estetyka jaka w niej panuje aż cieszy oko i na pewno dzięki niej o wiele lepiej się to czyta – wszystko w niej jest na swoim miejscu.

Myślę, że dla człowieka, który chłonie i lubi kulturę, savoir – vivre to naprawdę coś, co powinien znać. Z Joanną Jabłczyńską i Marcinem Przewoźnikiem możemy poznać go w sposób przystępny, prosty, a przy okazji bardzo wyczerpujący i naprawdę we wszystkich możliwych dziedzinach. Dla młodzieży, nawet dla tej, która od książek raczej stroni, to będzie nie lada gratka, jak i niezła lekcja w naprawdę dobrym stylu. Polecam!

Za książkę dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat!


4 komentarze:

 1. Chyba właśnie tę książkę kupiliśmy koleżance z okazji urodzin:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny pomysł na poradnik, szkoda tylko, że niewielka część nastolatków będzie miała o nim pojęcie lub po niego sięgnie, wiadomo - książki (a już zwłaszcza poradniki) i dzisiejsza młodzież... Ale rodzice śmiało mogą sprezentować go swej "niewychowanej" pociesze ;). W sumie... nawet ja jestem ciekawa tej książki (choć rodzicem ani nastolatką nie jestem), a nie słyszałam o niej wcześniej :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Asię darzę wielką sympatią, wiec już dla jej uśmiechniętej twarzy chętnie przejrzę ten poradnik.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie czuję potrzeby sięgania po nią, ale Joannę Jabłczyńską lubię, więc w sumie z ciekawości mogłabym jednak zerknąć :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...