czwartek, 27 czerwca 2013

181. Gorzkie urodziny

Gorzkie urodziny - Anne Cassidy


Autor: Anne Cassidy
Tytuł oryginalny: Birthday Blues
Wydawnictwo: Stentor
Data wydania: 2008
Liczba stron: 203


Urodziny to dla każdego wyjątkowy dzień – dzień w którym świętuje się razem z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi swoje przyjście na świat. To czas, w którym staramy się zapomnieć o smutkach, a żyć radością i podniosłością tego dnia. Prezenty, życzenia urodzinowe, tort i świeczki do zdmuchnięcia, oczywiście obowiązkowo z pomyślanym wcześniej życzeniem. Lecz czy urodziny mogą stać się również najgorszym dniem w twoim życiu?

Julia kończy siedemnaście lat i liczy na to, że wspaniale spędzi ten dzień – razem ze swoją przyjaciółką i chłopakiem. Niestety, kiedy na nich czeka to dowiaduje się, że za jej plecami zeszli się i ją okłamali – została teraz sama. Zdruzgotana i osamotniona zaprzyjaźnia się z dziewczyną, za którą wcześniej nie przepadała – Tiną. Wkrótce okaże się, że skrywa ona przed światem tajemnicę, której nie powinna ukrywać, zwłaszcza przed najbliższymi osobami z jej otoczenia. Jak Julia sobie z tym poradzi i co zrobi by pomóc Tinie?

Sama nie wiem co skłoniło mnie do sięgnięcia po Gorzkie urodziny – może była to propozycja lekkiej, szybkiej i przyjemnej lektury, może ciekawa okładka lub Wasze pochlebne recenzje? Zresztą – to chyba nie ma większego znaczenia, bo po jej lekturze muszę przyznać, że faktycznie – całkiem nieźle się przy niej bawiłam. I choć posiada małe zgrzyty i z pewnością nie jest literaturą wysokich lotów, myślę, że będę wspominać ją… miło.

Poza bardzo przyjemną historią jaką snuje Anne Cassidy w swojej książce, myślę, że warto zwrócić uwagę jakie ważne tematy porusza. Przedwczesna ciąża i zagrożenie dla nastolatek, depresja, wstyd za własnych rodziców, wybór szkoły, pozbieranie się po upadku czy też zwrócenie uwagi na rówieśników bardziej grubszych i zagubionych. Świetnie potrafiła wpleść to do historii i jednocześnie zachować taką lekkość książki dla nastolatek, po którą pewnie większość z przyjemnością sięgnie i przeczyta, a przy okazji - czegoś mądrego się nauczy.

Autorka używa dosyć lekkiego i przyjemnego stylu pisania, jednak muszę powiedzieć, że książka mimo niewielkiej objętości w pewnych momentach nieco mnie nużyła – zabrakło trochę dynamiczności i więcej akcji. Poza tym muszę również wspomnieć, że z boku ta historia wydaje się również trochę spłaszczona i przesłodzona, a tym samym – mało wiarygodna.

Komu mogę polecić Gorzkie urodziny? Na pewno nastolatkom, które szukają lektury lekkiej i niezobowiązującej – nie zawiodą się jeśli nie będą od niej wymagać wiele. Ta książka może nie jest lekturą obowiązkową, może nie do końca zachwyca, ale nie uważam czasu przy jej czytaniu za stracony i cieszę się, że ją poznałam. Jeśli ktoś potrzebuje na okres wakacyjny powieści ciekawej i nie ogłupiającej to myślę, że ta będzie w sam raz. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Stentor!

4 komentarze:

 1. PAmiętam tą książkę jeszcze z czasów gimnazjum i to była cłkiem przyjemna lektura :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie z pewnością nie dla mmnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie styl autorki przypadł do gustu już po lekturze "Z tęsknoty za Judy" - chociaż nastolatką nie jestem od dawna:) Nie wiem, czy w tej książce coś się zmieniło, w każdym razie pamiętam, że Cassidy podejmuje trudne tematy i doskonale sobie z nimi radzi, więc także i tę książkę chciałabym przeczytać:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie kojarzę tej autorki, aczkolwiek książka może być ciekawa. Przeczytam z chęcią, jeśli przeczytam książki, które obecnie piętrzą się w moim pokoju. :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...