niedziela, 22 lipca 2012

82. Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu


Autor: John Flanagan
Tytuł: "Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu"
Wydawnictwo: Jaguar

Ocena:
Kto nie słyszał jeszcze o sławnej serii Johna Flanagana – Zwiadowcy? Niedawno wyszedł jedenasty tom, a cała trylogia zebrała już wielkie grono fanów. Przy tak ogromnej liczbie świetnych recenzji  i rekomendacji trudno nie zastanowić się nad fenomenem tego dzieła. Jak tylko miałam okazję przeczytać pierwszą część tej serii nie wahałam się ani chwili – co z tego wynikło?

Will jest sierotą wychowującym się na dworze barona. Kiedy kończy piętnaście lat nadchodzi dla niego Dzień Wyboru podczas którego musi wybrać dziedzinę gdzie będzie się kształcił. Marzeniem chłopca jest zostać rycerzem, lecz nie ma ani siły ani postury nadającej się do Szkoły Rycerskiej. Niespodziewanie dostaje propozycję od Halta – tajemniczego człowieka, jednego z Zwiadowców, aby dołączył  do ich grona. Will zgadza się na tę propozycję – jak potoczą się jego dalsze losy?

Szczerze mówiąc po książce spodziewałam się czegoś zupełnie innego – nie mogę jednak powiedzieć żebym się zawiodła. Powieść Johna Flanagana bardzo mi się spodobała i z pewnością sięgnę po kolejne części, aby poznać dalsze losy Willa i jego przyjaciół.

Świat wykreowany przez autora jest niezwykły. Zachwyca swoją prostotą i klimatem emanującym ze stron książki. Przenosimy się z bogatego dworu barona do miasta, potem do lasu gdzie mieszkają i uczą się Zwiadowcy, razem z bohaterami wyruszamy na wędrówkę przez pola, ruiny i puszcze. Wszystko to jest takie realne, niezwykle ciekawe i działające na wyobraźnię czytelnika.

Bohaterowie są świetnie wykreowani. Nie ma ich wielu, lecz ci co są zdecydowanie wystarczają.  Każdy z nich to indywidualny charakter, każdy jest inny. Will to chłopak, którego lubi się już od pierwszej strony. Jest ciekawy świata, odważny, szybko się przystosowuje i zdobywa nowe umiejętności. Zdobywa sympatię czytelnika, ponieważ nikogo nie udaje i nie gra – jest sobą. Jego nauczyciel Halt to człowiek bardzo tajemniczy, o którym niewiele się dowiadujemy – dopiero ostatnie strony zdradzają nam coś więcej. Jest świetnym zwiadowcą, wspaniałym nauczycielem, który szczędzi pochwały i nie daje forów. I Horace – postać na początku negatywna, dopiero później zyskuje przychylność odbiorcy.

John Flanagan nie zapomniał ukryć w swojej książce morału. Nie trzeba być wielkim, sławnym i bogatym aby zachwycać swoją walecznością i pomysłowością. Nie jest ważne to jak wiele masz pieniędzy i jakie masz pochodzenie, ale to ile masz w głowie. Autor wyraźnie nakreślił te dwie prawdy i udowodnił to w przygodach bohaterów, dzięki czemu książka jeszcze więcej zyskuje.

Czy warto przeczytać „Ruiny Gorlanu”? Zdecydowanie tak. Lekki styl pisania, ciekawe przygody i duża dawka emocji to cechy, które cechują pierwszą część serii Zwiadowcy. Polecam!

6/6
9/10

22 komentarze:

 1. Uwielbiam tą serię, jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli warto to napewno przeczytam.
  Poluje już na nią oddawna;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu zabrać sie za tę serię, ale jakoś odstrasza mnie ilość tomów...

  OdpowiedzUsuń
 4. Och, mnie jakoś nie przekonała ta seria. Nie mogłam skończyć pierwszego tomu, więc następnym podziękuję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach przeczytać serię, bo chyba już większość osób ma ją za sobą (: I tyle pozytywnych recenzji widziałam :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapraszam do mojej rozdawajki

  http://ancyskowo.blogspot.com/2012/07/moja-pierwsza-rozdawajka.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety ale nie mam przekonania co do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Cała seria już od dawna gości na mojej liście "chcę przeczytać". Teraz muszę tylko znaleźć na nią trochę czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. do tej serii nieszczególnie mnie ciągnie
  więc na dzień dzisiejszy pass

  OdpowiedzUsuń
 10. Słyszałam o tej serii wielokrotnie i wiem, że zbiera ona całkiem pochlebne recenzje, dlatego będę miała ten cykl na uwadze, jak tylko uporam się z obecnymi zaległościami czytelniczymi.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie ciągnie mnie do tej serii i szczerze mówiąc, jeszcze nigdy nic na jej temat nie słyszałam... :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Od dawna poluję na pierwszy tom, i mam nadzieję, że go niebawem przeczytam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Niesamowicie ciągnie mnie do przeczytania tej książki. Koniecznie muszę się za nią rozejrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałem pierwsze pięć tomów i stanąłem na tylu, bo więcej nie było w bibliotece, ale jeśli będę miał okazję, dokończę tę serię, bo bardzo mi sie pdoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam w planach od dłuższego czasu. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja po prostu kocham całą tę serię! <3

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytałam żadnej części, ale być może zabiorę się za tę serię :) Jeszcze tylko książki zalegające na mojej półce i ta powieść ląduje w moich rękach :)

  Pozdrawiam, Klaudia.
  PS: Zapraszam na konkurs!

  OdpowiedzUsuń
 18. Widziałam serię w szkolnej bibliotece, ale nie zdążyłam się zapoznać ;)
  zapraszam do mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Seria jeszcze przede mną. Powiem szczerze, że przeraża mnie ilość części... ;) Pierwszy tom czeka na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Serii nie znam i nigdy mnie do niej specjalnie nie ciągnęło :)

  OdpowiedzUsuń
 21. W przeciwieństwie do Ciebie mi książka w ogóle się nie podobała. Znalazłam w niej wiele błędów.

  OdpowiedzUsuń
 22. Widzę, że naprawdę warto przeczytać i już chyba miałam ją wypożyczoną ale za to brak czasu na czytanie =/ Może innym razem spróbuję :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...