czwartek, 28 czerwca 2012

76. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa

Autor: Rafał Kosik
Tytuł: "Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa"
Wydawnictwo: Powergraph

Ocena:
Pierwsza część cyklu Felix, Net i Nika bardzo mi się spodobała – część o Gangu Niewidzialnych Ludzi to świetna książka dla każdego nastolatka. Teraz już drugi raz miałam okazję spotkać się z moimi ulubionymi warszawskimi trzynastolatkami i mogę z radością ogłosić, że „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” przeszła moje oczekiwania – jest jeszcze lepsza niż poprzednia część!

Po końcoworocznych małych kłopotach w szkole, które trójki bohaterów nie omijają,  i zabawnych choć trochę przerażających perypetiach z nauczycielami, przyjaciele po odebraniu świadectw wyjeżdżają do nadmorskiej miejscowości gdzie pracuje tato Felixa. Położona niedaleko baza wojskowa kryje jakiś sekret, który naukowcy z całego świata próbują rozwiązać. Felix, Net i Nika też chcieliby rozwiązać tę zagadkę, która okazuje się o wiele bardziej skomplikowana niż sądzili. Od kilku tygodni podążają również za nimi tajemnicze zjawy.. Co się dzieje?

Już po raz drugi Rafał Kosik zabiera nas do niezwykłego świata Felixa, Neta i Niki. Tym razem wydarzenia nie rozgrywają się w Warszawie, tylko w Milo – miejscowości do której pojechali nastolatkowie i w miejscach gdzie niespodziewanie się pojawiają. Ich nowa przygoda jest jeszcze bardziej porywająca i wciągająca niż poprzednia, co czyni książkę jeszcze lepszą.

Bardzo podoba mi się styl pisania Rafała Kosika i jego niezwykle lekkie pióro. Czytając ma się wrażenie, że autor wręcz bawi się pisaniem i sprawia mu to przyjemność, która jest jednocześnie bardzo odczuwalna dla czytelnika. Czyta się wspaniale, lekko i szybko – bo mimo ponad 500 stron, książkę pochłania się w niesamowitym tempie.

Do powieści zostały umiejętnie wplecione prawa fizyki, chemia, informatyka i matematyka, czyli to co odbiorcy lektury – czyli zapewne gimnazjaliści w tej chwili przerabiają w szkole. Po przeczytaniu o zapierających dech w piersiach przygodach bohaterów już nie trudno zapamiętać co to jest falowanie, czym wyróżnia się dysk twardy i jak zaginać czasoprzestrzeń. Książka daje wspaniałą lekcje, która dla nastolatków będzie z pewnością łatwiejsza do przyswojenia niż notatki w zeszycie.

Bohaterowie, których pokochaliśmy w pierwszej części prawie się nie zmieniają. Nie tracą na pewno swojej odwagi, dobrego humoru i radości raz optymizmu, którym emanują. Wspaniale wykreowani są przykładem dla dzisiejszych nastolatków. Choć może ich charaktery są zbyt podkolorowane i idealne, trzeba przyznać, że nie da się ich nie polubić, zwłaszcza wtedy, kiedy rozśmieszają czytelnika do łez.

Świat Felixa, Neta i Niki mi będzie się zawsze pozytywnie kojarzył. Uwielbiam styl pisania i pomysły Rafała Kosika i należy on do czołówki najlepszych polskich pisarzy w moim odczuciu. Was w takim razie pozostawia mi tylko gorąco zachęcić, abyście jak najprędzej sięgnęli po cykl o Felixie, Necie i Nice!

6/6
10/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Powergraph!

17 komentarzy:

 1. Jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z książkami tego autora, ale bardzo chcę je przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nie znam tej serii, a wygląda na faktycznie ciekawą pozycję, zwłaszcza, kiedy spojrzy się na końcową ocenę :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo słyszałam o tej serii. Wszyscy mi ją polecają, jednak ja nie miałam czasu jeszcze zabrać się za jej czytanie, ale myślę, że nadrobię :)

  PS. Kto ci robił nagłówek, tło i ogólnie wygląd bloga?

  OdpowiedzUsuń
 4. Obiło mi się o uszy co nieco o tej książce, jednak stale nie jestem do końca przekonana. Choć Twoja opinia bez wątpienia zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba nie dla mnie, nie moja kategoria wiekowa:p

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta część jeszcze przede mną, ale już zakochałam się w twórczości Kosika ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tę książkę, choć trochę mniej od innych części z tej serii. Ale wszystkie są świetne. Czy tytuł nie brzmi "FNiN oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj rzeczywiście, gapa ze mnie! Dziękuję <3

   Usuń
 8. Miło wspominam tę serię książek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam tą serię mimo, że jak na razie przeczytałam tylko 3 tomy:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszyscy tak rekomendują tę serię... Ale ja jakoś nie mam na nią ochoty. Chyba już wyrosłam z młodzieżówek... :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiele o tej serii słyszałam. Z opinii wnioskuję, że musi być naprawdę świetna ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Do książek tego autora mnie nie ciągnie, choć każdy wystawia pozytywną ocenę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam i wspominam z sentymentem. Wprost uwielbiam dedykację jaka jest zamieszczona na początku tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 14. O serii słyszałam, ale najmniejszej ochoty na nią nie mam...

  OdpowiedzUsuń
 15. Ojej tyle pozytywnych opinii. Trzeba w końcu przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię tę serię, a ta część podobała mi się chyba najbardziej ;)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...