wtorek, 29 maja 2012

66. Być przyjacielem...

Autorzy: Marek Warecki i Wojciech Warecki
Tytuł: "Być przyjacielem.."
Wydawnictwo: Promic

Ocena:
Czym jest przyjaźń? Czy można ją zinterpretować? Przyjaciółmi możemy nazwać dwie osoby, które się po prostu lubią, mają podobne zainteresowania, zwierzają się sobie i często spędzają ze sobą czas. Lecz przecież nie da się zaprzeczyć, że przyjaźnić się mogą też osoby całkiem różne, którą chętniej razem milczą niż rozmawiają. Więc czy da się napisać wyjaśnienie przyjaźni?

Pamiętacie Małego Księcia? To mały chłopiec stworzony przez Antoine de Saint-Exupéry, który mieszkał na planecie B-612. Podróżował on po wielu planetach i pomagał przeróżnym osobom i istotom. Mały książę powraca do nas w książce Marka i Wojciecha Wareckich i spotyka komputer PC. Razem z komputerem tym ponownie przemierza planety, ale tym razem spotyka ludzi, którzy przypominają nam o przyjaźni – Leszka i Mieszka z Przyjaciół Mickiewicza, Pana Cogito, św. Franciszka i wiele innych. Pomogą mu oni zrozumieć istotę przyjaźni.

Już jedną książkę panów Wareckich czytałam i choć może nie podbiła mojego serca, chciałam zobaczyć jak poradzą sobie oni z tematem przyjaźni. Niby prosta rzecz, ale jak to ugryźć? Świetnym pomysłem jest wykorzystanie motywu Małego Księcia – to postać, którą kojarzy większość osób (ktoś go nie zna?!), a książkę o nim można nazwać już klasyką. Pomysł nie jest skopiowany od Antoine de Saint-Exupéry, bo mimo że tu również pojawia się wędrówka między planetami ma to całkiem inny przebieg.

Książka ta nie jest nudna ani nużąca, ponieważ ma zaledwie niecałe sto stron i jest niewielkiego rozmiaru. Autorzy nie rozwlekają tematu i nie piszą za dużo niż powinno być. Streszczają się i mieszczą się w minimum, dzięki czemu do książki może zajrzeć ktoś, kto niekoniecznie za czytanie przepada.

Lekturę czyta się ją w tempie wręcz błyskawicznym, jej przeczytanie zajmuje nie więcej niż godzinę. A jest to przyjemna godzina, ponieważ autorzy operują lekkim, przyjemnym stylem, a język jest prosty i niewymagający. Pojawia się wiele ciekawych ilustracji, które jeszcze bardziej umilają książkę.

„Być przyjacielem…” to książka, która świetnie nadaje się jako prezent dla najbliższych nam osób. Nie jest duża, ma mały format i na pewno sprawdzi się jako forma podziękować czy miłego podarunku. Obdarowany na pewno będzie szczęśliwy i wzruszony, bo kto nie chciałby mieć dowodu na to, że jest się prawdziwym przyjacielem?

Tej książki nie można nazwać poradnikiem, ponieważ nie jest nim i nie ma spełniać funkcji nauczenia kogoś bycia przyjacielem. Ma ona na celu przypomnienie najpiękniejszych prawd życiowych i  pokazania przyjaźni w sztuce i literaturze. Nie trzeba chyba mówić, jak wiele może ona wnieść do życia i postrzegania przyjaźni przez czytającego. Dlatego też chciałabym polecić wam ją, jako mały przerywnik między dłuższymi i bardziej wymagającymi lekturami – nie zawiedziecie się!

4,5/6
7/10

Za książkę dziękuję wydawnictwu Promic

13 komentarzy:

 1. zapowiada się bardzo ciekawie:) Chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem zastanawiam się ile warte są przyjaźnie zawarte przeze mnie ... ech.

  OdpowiedzUsuń
 3. myślę, że warto po to sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczna okładka :) I sama treść ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja spasuję, mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tematyka piękna, przynajmniej w moim odczuciu, dlatego bardzo chętnie przyjrzę się tej książce bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 7. sama z chęcią przewertowałabym kartki tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książeczka jest niewątpliwie wartościowa. Jeśli będę miała możliwość, to z chęcią przyjrzę się jej bliżej. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym do niej zajrzała przy jakiejś nadarzającej się okazji ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. mam z tej serii książkę o miłości - sympatyczne czytadełko :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się ciekawie, ale tymczasowo sobie odpuszczę... Czasu niestety brak :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałem małego księcia i chyba najpierw za to się wezmę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mimo wszystko, chyba jednak nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...