wtorek, 27 marca 2012

46. Kuglarz. Legendy średniowieczne

Autor: Michel Zink
Tytuł: "Kuglarz. Legendy średniowieczne"
Wydawnictwo: Promic

Ocena:
Michel Zink jest profesorem Katedry Literatury Średniowiecznej w College de France w Paryżu. Nie jest autentycznym autorem tej książki – on zebrał wszystkie te opowiadania i legendy z najróżniejszych ksiąg z czasów średniowiecza i wiele z nich poprawił. Dokonał niemałego dzieła, ponieważ tomik prezentuje się imponująco. I zasługuje na uwagę.

Książka przedstawia nam kilkadziesiąt legend, opowiadań średniowiecznych, które zgodnie z tamtejszymi zwyczajami opowiadają historie o Bogu. Najczęściej głównym bohaterem jest mnich, pustelnik lub zakonnik/zakonnica, ale zdarzały się również o ludziach świeckich, którzy uwierzyli. Często wkradała się tam postać szatana, diabła – symbolu zła, pychy, grzechu. Mamy tu historie świętych, błogosławionych i tych, którzy uwierzyli za sprawą cudu lub przypadku. Bohaterzy są bogaci, biedni, samotni lub wręcz przeciwnie. A każdy z nich ma do opowiedzenia historię. A żadna z tych historii nie jest nudna.

Mamy przed sobą książkę średniowieczną, a jednak kiedy ją otworzymy nie znajdziemy trudnych, łacińskich zwrotów, dziwnych słów czy zwyczajów z kosmosu. Autor tak zgrabnie przerobił treść, że współczesny czytelnik nie gubi się w akcji ani nie mącą się mu wydarzenia. Fabuła jest ciekawie przedstawiona – opowiadania nie są za krótkie, ale też nie za długie, więc nie przynudzają. Plusem także jest fakt, że nie są ze sobą powiązane, więc jeśli kogoś nie interesuje jedno, może przejść do następnego bez zgubienia wątku.

Znaczna większość tych legend, jak nie wszystkie posiada morał, końcową naukę, wskazującą dobre zachowanie, właściwą drogę. Często występujące w postaci pytania, które ma skłonić czytelnika do refleksji i zastanowienia się nad swoim życiem. Nie tylko jednak morały są zastanawiające, a całość książki w bardzo prosty i obrazowy sposób uczy – prawdziwej, głębokiej wiary, współczucia, zadośćuczynienia. Mimo, że powstały dawno temu, w epoce tak znacznie różniącej się od naszej, nie straciły na aktualności.

To co przyciąga czytelnika do tej książki to niewątpliwie śliczne, estetyczne wydanie. Okładka, z delikatnie złoconym i uwypuklonym tytułem już nawiązuje do treści i klimatu książki, a strony pięknie zdobione dodają jej uroku. Tytuł każdej nowej legendy jest na osobnej kartce, a pierwsza litera jest, podobnie jak w średniowieczu przyozdobiona. Książka ma niewielki format, i nie zajmuje wiele miejsca na półce a do tego swoją szatą graficzną cieszy oko.

„Kuglarz. Legendy średniowieczne” autorstwa Michela Zinka mogę wam z pewnością polecić. Czyta się je bardzo szybko i w ciekawy sposób możemy bliżej poznać epokę średniowiecza, o której niewiele jest książek. Nie ma tu dat, czarnej magii i nie leje się krew. Nie ma tu również szybkiej akcji, ale nie przeszkadza to w czytaniu, bo ciekawa fabuła nadrabia braki. Tym, którzy chcą odpocząć od ciężkich książek polecam przeczytanie tej, bo na pewno się nie zawiedziecie.

5/6
7,5/10

Za udostępnienie mi książki dziękuję wydawnictwu Promic

14 komentarzy:

 1. Nie przepadam za formą opowiadań, ale może zrobię wyjątek ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trochę szkoda że nie ma tu czarnej magii, ale i tak jak dla mnie brzmi interesująco !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię historię, ale formy opowiadań - nie bardzo. Jestem pewna, że ta pozycja godna jest przeczytania, ale w moim domu w zastraszającym tępię rośnie liczba nieprzeczytanych książek - recenzyjnych i własnych.

  Pozdrawiam, Klaudia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro o średniowieczu to koniecznie muszę przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Anetapzn też już polecała tę książkę... Podobno naprawdę niezła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że nie ma tu czarnej magii i szybkiej akcji, ale dobrze, że jest chociaż interesująca fabuła, więc nie skreślam tej książki całkowicie i jak trafi w moje ręce, to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Skąd ja kojarzę tego autora?...
  Sama książka taka niezbyt rzucająca się w oczy i moje upodobania jednak zastanowię się nad nią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna recenzja!
  Co do książki, jeszcze się zastanowię, bo nie jestem do końca przekonana.. ; )

  OdpowiedzUsuń
 9. książka o średniowieczu bez przesadnego fanatyzmu i archaizmów? coś w sam raz dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawie się zapowiada. Lubię powieści historyczne i chciałbym też tą przeczytać. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zgadzam się recenzja świetna. Pozdrawiam i zapraszam do mnnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Do średniowiecza jakoś mnie nie ciągnie. Do opowiadań raczej też nie bo lubię dłuższe formy. Z powieściami historycznymi dopiero zaczynam przygodę, więc pomimo pozytywnej oceny tym razem spasuję. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam średniowiecze, więc może kiedyś przeczytam.:D

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę przyznać, że mnie zainteresowałaś ;) Przeczytam, jeżeli nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...