wtorek, 14 lutego 2012

O miłości #4: 28. Rozważna i romantyczna

Autor: Jane Austen
Tytuł: "Rozważna i romantyczna"
Tytuł oryginału:  "Sense and Sensibility"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ocena:
Ostatnio miałam ogromną ochotę przeczytać klasykę. A że i temat o miłości się zgadzał i autorka, którą od dawna miałam ochotę się zapoznać się była z radością sięgnęłam po tę pozycję. To niewątpliwie książka, która mnie zaskoczyła, a jak o tym przeczytanie poniżej.

Jane Austen to angielska powieściopisarka. Napisała „Rozważną i Romantyczną”, „Dumę i uprzedzenie”, „Mansfield Park”, „Emmę”, „Northanger Abbey” i „Perswazje”. Zawarte w nich komentarze i mistrzowskie swobodne stosowanie zarówno formy mowy zależnej jak i ironii ostatecznie uczyniło z Austen jedną z najbardziej wpływowych i szanowanych powieściopisarek w angielskiej literaturze.Z pewnością każdy szanujący się mól książkowy zapoznał się z jej twórczością lub zapoznać się ma zamiar. Ja do tego zachęcam, bo jak się okazuje - warto.

„Och, droga siostro, dumni i niezależni mogą być tylko ci, co nie zaznali cierpienia - tacy mogą stawić czoła zniewadze czy odwzajemnić upokorzenie - ja tego nie potrafię.”

Zaczynając czytać przenosimy się do dziewiętnastowiecznej Anglii. Jesteśmy w epoce wiktoriańskiej - sztywne suknie, etykieta i kultura oraz bale, spacery i przejażdżki konne to tu codzienność i podstawa. Poznajemy rodzinę, która po stracie ojca zostaje postawiona w nieciekawej sytuacji - brakuje im pieniędzy. Z powodu nieprzychylności bratowej muszą opuścić swój rodzinny dom i przenoszą się na wieś by tam odpocząć od życia. Kłopoty jednak nadchodzą, a są to naturalnie kłopoty miłosne. Dwie siostry - Eleonora i Marianna są zakochane i książka skupia się przede wszystkim na ich perypetiach miłosnych. 

„Zmuszona za młodu do rozwagi, z wiekiem dojrzała do romantyczności: to naturalne konsekwencje nienaturalnego początku.”

Austen świetnie wykreowała bohaterów - na zasadzie przeciwieństw. Gdy jedna z sióstr jest rozważna, a druga romantyczna. Podobnie było z mężczyznami - adoratorami głównych bohaterek: jeden bogaty i stary, drugi młody a biedny. To co trochę mnie irytowało to to, że żadnego z bohaterów nie dało się tak naprawdę polubić, bo każdy z nich był trochę przerysowany.

Czytając tę powieść poczuć można ewidentnie niezwykły nie do podrobienia klimat angielski. "Rozważna i romantyczna" to romans, który jest idealną odskocznią od zabieganego świata. Nadaje się na każde zimowe popołudnie w miękkim fotelu. Czyta się mimo rozwlekłej akcji bardzo szybko, a fabuła jest ciekawa.

„Taki powinien być młody człowiek. Obojętnie czym by się zajmował, jego zapał nie powinien znać umiaru, a on sam zmęczenia.”

Oczywiście dzieło pani Austen polecam, bo naprawdę warto zapoznać się z tą książką, choćby też dlatego, że znajduje się na liście BBC. Dodatkowo jest niezapomnianą powieścią z przesłaniem i morałem. Naprawdę watro. Polecam!

6/6
9/10

10 komentarzy:

 1. Wstyd się przyznać, ale powieści Jane Austen są mi kompletnie obce. Muszę szybko coś z tym zrobić, może nawet zacznę od "Rozważnej i romantycznej" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tę książkę i jakoś mnie nie porwała. Zdecydowanie wolę wersje filmową.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam po prostu <3 Jedna z moich ukochanych powieści ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm... Nie jestem pewna, czy aby na pewno przypadnie mi do gustu, ale przy najbliższej okazji spróbuję. Może przypadnie mi do gustu tak jak Tobie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam i szczerze stwierdzam, że średnio mi się podobała. Ja dałabym jej 2/5, ponieważ była... nudna. Brakowało mi w niej mocnych charakterów jakie znalazłam przy Dumie i uprzedzeniu, nie mniej mam jeszcze ochotę na ponowne spotkanie z tą autorką :}

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety jeszcze nie czytałam. Będę musiała to nadrobić;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak na razie, tę autorkę mam dopiero w planach, może jescze trochę za wcześnie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Po ten klasyk prędzej czy później na pewno sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam...kocham Austen <3
  Jedna z moich ulubionych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno przeczytam - toż to Klasyka przez duże K

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...