środa, 1 lutego 2012

24. Drugi

 
Autor: Ewa Nowak
Tytuł: "Drugi"
Wydawnictwo: Egmont

Ocena:
Ostatnio miałam ochotę przeczytać coś, co będzie lekkie, ale nie puste, z przekazem i morałem, napisane ciekawie i nie za długie, ale i nie za krótkie. Powieść Ewy Nowak łączy te wszystkie elementy i niewątpliwie jest bardzo ciekawą lekturą.

 Ewa Nowak to autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość podpowiada jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Z jej twórczością miałam już okazję kiedyś się spotkać, ale z radością sięgnęłam po następną z jej powieści.

Arek Szybalski to miły, skromny chłopak, który ma jeden poważny problem, który utrudnia mu życie - strasznie się jąka. Przez przypadek poznaje piękną Igę, w której zakochuje się bez pamięci. Jednak przez swoją wadę wymowy boi się zabiegać o jej względy. Próbuje zaprzyjaźnić się z nią, lecz i tu spotyka trudności. Jakie? O tym przekonacie się w lekturze....

Tytułowym "drugim" jest kuzyn Arka - Hadrian Chabros. To chłopak wręcz idealny - przystojny, zadbany, inteligentny. Wydaje się, że nie ma żadnych problemów, lecz pozory mylą. Jego rodzina na pierwszym planie stawia sobie pieniądze, wiedzę i wizerunek, a zapomina o miłości. A i on chce wreszcie znaleźć swoją drugą połówkę i poznać kogoś, kto nie pokocha tylko jego wyglądu i pieniędzy. 
„(...)Kiedy człowiek jest młody, myśli, że na wszystkie problemy jest jakaś cudowna rada. Rad-dwa ktoś ci poradzi i masz sprawę z głowy. Młodzi uważają, że sposoby są na wszystko. Jedyny problem w tym, żeby dotrzeć do kogoś, kto zna sposób. Dlatego piszą listy do psychologów, wróżbitów, szarlatanów i redakcji gazet.”

Warto wspomnieć również o bohaterach drugoplanowych. Przede wszystkim rodzina chłopców – mama Hadriana – Ilona Chabros, która pilnuje, aby jej dzieci nie straciły żadnej minuty na lenistwo, niezdrową żywność czy obijanie się. W jej domu słychać tylko Mozarta i muzykę klasyczną, która miesza się z dźwiękami słówek po angielsku, niemiecku czy polsku. Ze swoim rocznym synem Alanem czas spędza, ucząc go liter i języków, a ponieważ jest bardzo zabiegana brakuje jej czasu na poprzytulanie się czy zabawę z dziećmi.


Arka wychowuje jego ojciec – Adam Szybalski, ponieważ matka zmarła kilka lat temu. Musza radzić sobie sami, licząc na pomoc ciotki czy dziadka, który zajmuje urząd radnego miasta i jego wolny czas poświęca pokazywaniu światu, jaki jest wspaniały, lecz robi to tylko, gdy obok jest telewizja i kamery. Nie zrobi niczego bezinteresownie i z serca i wszystkiego chce mieć korzyść. Adam czasami ma wyrzuty sumienia, że źle wychowuje swoich synów, ale nie wie, że Hadrian zrobiłby wszystko, żeby mógł u niego zamieszkać.
„-Gdy zaczynasz rozumieć, że na wiele problemów nie ma żadnej rady - dorastasz. Gdy pogodzisz się z tym - jesteś dorosły. Całej masy spraw nie da się załatwić. Gdy jesteś niski, nie staniesz się wysoki, a jak masz wrednych starych, to oni raczej już tacy będą.”

Jednak świetnie wykreowane postacie to nie wszystko. Autorka ma genialny styl pisania, więc czyta się szybko i łatwo. Akcja również jest dość szybka i zróżnicowana, bo w jednej książce dzieją się dwie historie, z pozoru różne, a jednak wiele je łączy. Mówię oczywiście o przygodach Arka i perypetiach Hadriana, bo oni są głównymi bohaterami w powieści. Losy są szybkie i niespodziewane, do tego napisane lekkim piórem.

Można przyczepić się trochę do okładki, bo, no cóż, nie należy do najpiękniejszych czy najciekawszych. Trochę zagadkowa, przyciąga wzrok, lecz jeśli ktoś nie zna prozy Ewy Nowak, nie słyszał nigdy o tej autorce, raczej książki nie kupi. Opis za to jest bardzo tajemniczy i zachęca. W książce jest bardzo wygodna czcionka i świetnie wygospodarowane miejsce, więc lektura „Drugiego” jest wygodna i miła.

Książkę naprawdę z całego serca polecam. Znajduje się tu mnóstwo optymizmu i dobrego humoru, a także ciekawa treść i zdarzenia bliskie każdemu nastolatkowi. Książek pisane z perspektywy chłopaków nie ma wiele na polskim rynku czytelniczym, a ta pozycja jest naprawdę godna polecenia. Wciąga i zaciekawia, czytelnik chce wiedzieć, co będzie dalej się działo z bohaterami, więc sięga po kolejne części. Ja na pewno tak zrobię.

Polecam!


6/6
9/10

6 komentarzy:

 1. No proszę, bardzo ciekawe :) chyba gdzieś już mi nawet mignęła ta ksiązka kiedyś, kojarze okłądkę. A dobry humor zawsze jest mile widziany:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, cieszę się że Ci się podoba :) Ja na Twojego bloga też pewnie nie raz wpadnę bardzo mi się podoba sposób w jaki piszesz i oprawa graficzna strony. Co do książki to tak jak dla poprzedniczki - mignęła mi gdzieś okładka, nie ciągnie mnie jednak do polskich książek, szczególnie młodzieżowych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz słyszę, ale po Twojej recenzji zostałam zaciekawiona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam Ewy Nowak, ale chyba chcę poznać. Świetna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam co nieco o twórczości Ewy Nowak, ale nie miałam okazji jeszcze czytać żadnej jej książki. Musze nadrobić te zaległości, bo widzę po twojej recenzji, że pisze ona naprawdę ciekawe, interesujące dzieła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią ją przeczytam, lubię bardzo książki pani Ewy :)

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...