poniedziałek, 23 stycznia 2012

21. Utracone dzieciństwo

Autor: Yehuda Nir
Tytuł: "Utracona dzieciństwo"
Wydawnictwo: Nowy Świat

Opis książki:
Utracone dzieciństwo , napisane w języku angielskim i wydane po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 1989 r., ukazało się wkrótce w trzech kolejnych wydaniach. Książka w krótkim czasie została przetłumaczona na sześć języków i doczekała się mnóstwa recenzji i słów uznania od osobistości ze świata mediów, polityki, filmu i teatru. W maju br w Nowym Jorku miała premierę opera, będąca adaptacją książki, w reżyserii Gottfrieda Helfericha Wagnera.

Po szesnastu latach od wydania amerykańskiego książka ukazuje się w Polsce.
Rekomendują ją prof. Władysław Bartoszewski, ks. Adam Boniecki i prof. Michał Głowiński.

Utracone dzieciństwo jest pamiętnikiem z lat dzieciństwa Yehudy Nira, obecnie profesora psychiatrii na wydziale medycyny Uniwersytety Cornell, którego miejscem urodzenia i pierwszych lat życia był polski Lwów. Jest osobistą, poruszającą relację z wstrząsającej wędrówki żydowskiej rodziny, zmuszonej do ucieczki przed zagrożeniem Holocaustu.

Ocena:
Dzieciństwo to niezwykły czas. Czas zabaw, radości, małych lęków. Niewątpliwie każdy z nas pamięta czasy przedszkola, podstawówki i lubi wracać do nich z rozrzewnieniem. Na cale szczęście, kiedy byliśmy mali nie było wojny, czołgów, najazdów i nikt z nas nie musiał bać się o swoich bliskich. A bohater tej książki musiał...
„Okrucieństwo tej wojny zniszczyło moje dzieciństwo, pozbawiając mnie radości i wzruszeń należytych dziecku. Nigdy tez nie uczestniczyłem w dziecięcych zabawach. Ich idea wydała mi się teraz tak obca, że nie mogła już dostarczyć żadnej radości.”

Wydarzenia opisywane w książce przed wojną mają miejsce we Lwowie. Bogata rodzina z dwójką dzieci - Lalą i Julkiem, nagle muszą uciekać z własnego domu, bo rozpoczyna się wojna. Są Żydami i już niedługo znajdują sie w geccie, skąd udaje im się uciec. Jednak kłopoty ich nie omijają, bo zaczyna brakować jedzenia, w strachu i stresie uciekają wciąż zmieniając miejsce zamieszkania i nazwisko. Boją się każdego, ba każdy może zakapować Niemcom ich pochodzenie żydowskie. Jak potoczą się losy Julka i jego rodziny? Jak poradzą sobie z otaczającą wojenną rzeczywistością?

Ostatnio jakoś miałam ochotę właśnie na taką książkę. Żydzi i wojna to tematy, które mnie pociągają i interesują. Ta książka była inna niż dotychczas czytane. Również z perspektywy dziecka, ale dziecka, który na stronach książki dojrzewa. Z każdym rozdziałem jest mądrzejszy i inteligentniejszy.

To co w książce niewątpliwie uderza to prawdziwość wojny opisywanej oczami Żyda. Przez to, że nienawiść do ludzi masowo się szerzyła, swoje dzieciństwo utraciło wiele dzieci. Te dzieci już w wieku przedszkolnym widziało jak zabija się niewinnego człowieka, bały się o siebie, swoich rodziców, często nie żyły dłużej niż trzynaście lat. 

“Odczucie pewnej ochrony, należnej dziecku, zdruzgotane zostało kulą, która zabiła mojego małego kuzyna. Nagle uświadomiłem sobie, że mogę być następnym; wiek przestał być jakąkolwiek ochroną.” 

"Utracone dzieciństwo" to książka, która pokazuje wojnę z nieco innej strony. Pokazuje jak bardzo my, Polacy byliśmy obojętni dla Żydów. Wielu z nas, naszych przodków nienawidziło ludzi wiary żydowskiej i nie zawahało się na nich zakablować Niemcom. Żyli obok siebie - Żydzi i Polacy, a nie potrafili dostrzec siebie nawzajem. 

Warto wspomnieć o bardzo dobrej czcionce, która znajduje się w książce. Jest dość duża, bardzo czytelna i wygodna. Niewątpliwie ułatwia czytanie. Lektura takiej książki to sama przyjemność!

Lekturę "Utraconego dzieciństwa" mogę zaliczyć do najlepszych książek o wojnie, jakie dotąd udało mi się przeczytać. Ta książka różniła się przede wszystkim tym, że była aż do bólu prawdziwa. Polecam ją każdemu, bo naprawdę warto przeczytać ją, choćby dlatego, że pokazuje świat wojny oczami żydowskiego dziecka.

Polecam!

5,5/6 
 8/10

Za udostępnienie mi tej książki dziękuję wydawnictwu Nowy Świat.

 

7 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Mam ochotę na takie klimaty właśnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wpiszę książkę na listę :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie książki. O wojnie, o Żydach. Jednocześnie tak mało ich jak na razie przeczytałam. I chciałabym tak wiele... "Utracone dzieciństwo" bardzo lubię. Mimo, że książka jest o takich czasach zaryzykuję stwierdzenie, że nie jest tak trudna jak niektóre pozycje o tej tematyce. Jednocześnie zmusza do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam taką tematykę, a dodatkowo Twoja wysoka ocena mnie zachęca i dopisuję książkę do swojej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie moje klimaty, jednak recenzja ciekawa i treściwa:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze z wielkim zainteresowaniem czytam książki traktujące o wojnie, tytuł sobie zapisuję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca pozycja, ale nie można zapomnieć o wielu Polakach, którzy pomagali Żydom. Mam nadzieję, że o nich w książce też się wspomina

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...