czwartek, 12 stycznia 2012

18. Pamiętnik na trzy głosy

Autor: Tereska Torres
Tytuł: "Pamiętnik na trzy głosy"
Wydawnictwo: Znak

Opis książki:
Piękne i pasjonujące wspomnienia francuskiej pisarki, której rodzice - polscy Żydzi mieszkający w Paryżu w latach 20. ubiegłego wieku - postanowili w tajemnicy przed swoimi bliskimi przyjąć chrzest.

Opowieść o dyskretnym wkraczaniu w świat wiary i miłości łączącej rodziców i o tym, że nie zawsze to, co wydaje się przypadkiem, jest nim w rzeczywistości. Przykład literatury, która w lekki i dowcipny sposób potrafi mówić o sprawach zasadniczych.

Ocena:
Teresa Torres to postać niezwykle intrygująca: pisarka francuska, obywatelka amerykańska, pochodząca z rodziny polskich Żydów. Jej ojciec – Marek Szwarc – był rzeźbiarzem związanym ze słynną Szkołą Paryską (École de Paris), przyjaźnił się z wybitnymi artystami i filozofami (m.in. z Jacquesem Maritainem). Jej drugi mąż Meyer Levin – był znanym amerykańskim pisarzem i filmowcem-dokumentalistą, który m.in. przyczynił się do światowego sukcesu „Dzienników” Anny Frank, popularyzując je w Stanach Zjednoczonych (książkę podsunęła mu właśnie żona Tereska). W swojej książce przedstawia swoje życie w formie niezwykłego pamiętnika.

Tereska od dzieciństwa prowadzi pamiętnik. Teraz chce pokazać światu swoje życie, opowiada wszystkie wydarzenia, od dzieciństwa po późną dorosłość. Zwierza się ze swoich problemów i relacjonuje przebieg codziennych dni. Opowiada o tym jak ona i jej rodzice z religii żydowskiej przenieśli się na katolicką, jak wybuchały kolejne skandale i jak wygląda życie Polaków we Francji.

Książka jest podzielona na trzy części : przed wojną, w czasie wojny i po wojnie. Ułatwia to czytanie i pomaga lepiej wczuć się w miejsce wydarzeń, co jest niewątpliwym plusem tej książki. Do tego, do książki dołączone są zdjęcia, wydrukowane na innym papierze i wydrukowane w powieści. Przedstawiają nie tylko główną bohaterkę i jej rodziców, ale także przyjaciół oraz dzieła jej ojca - Marka Szwarca.
 
Do książki autorka wplotła fragmenty pamiętników jej rodziców, stąd tez tytuł : "Pamiętnik na trzy głosy". Książka jest z perspektywy trzech osób. Może to wydawać się dziwne i irytujące, ale tak naprawdę wcale takie nie jest. Wręcz przeciwnie, powieść czyta się szybko i ciekawie.

Główna bohaterka niewątpliwie jest postacią niezwykle ciekawą i godną poznania. Powieść jest napisana łatwym, lekkim językiem i jest przystępna dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Każdy może inaczej ją odebrać i w inny sposób zinterpretować. Wszystko zależy od czytelnika, jak podejdzie do lektury.

Książkę polecam. Jest niezwykłą na swój sposób - biografia, historia życia i przepiękna powieść w jednym. Lekki język, niedługie rozdziały i niezapomniany urok sprawiają, że książka zapada w pamięć. 

Polecam!

5/6

5 komentarzy:

 1. Ksiązka znowu wydaje mi się warta przeczytania. Chętnie się z nią zapoznam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Żydzi, wojna, jak dla mnie pozycja obowiązkowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę to przeczytać! Interesuję się tymi czasami, więc z radością zaznajomię się z tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm... chyba męczyłabym się przy tej książce, więc raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie czytuję takich historii, ale ta mnie interesuje...

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...