czwartek, 15 grudnia 2011

10. Pamiętnik nastolatki 2 i 1/2. Wakacje Natki

Autor: Beata Andrzejczuk
Tytuł: "Pamiętnik nastolatki 2 i 1/2. Wakacje Natki"
Wydawnictwo: Rafael

O autorce:
Laureatka nagród literackich: Sosnowieckie Pióro 89, O Rubinową Hortensję (1990 r.), Polaków pamiętnikarski portret własny, Młodzież o sobie i o Polsce (konkurs organizowany przez Instytut Badań Problemów Młodzieży, 1988 r.) i wielu innych.
Autorka kilkudziesięciu opowiadań dla dorosłych i dzieci publikowanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Austrii , Australii, na Białorusi. Autorka bajek dla dzieci z dysekcją.

Ocena:
Miałam już przyjemność zapoznania się z poprzednimi tomami o przygodach Natki, zatytułowanych: "Pamiętnik nastolatki" i "Pamiętnik nastolatki 2". Ta książka jest już trzecia z kolei i choć chciałam ją przeczytać, nie miałam ochoty jej kupować. Dlatego ucieszyłam się, kiedy zobaczyłam na półce w bibliotece tę pozycje.Ucieszyłam się, ponieważ podobały mi się poprzednie części i chciałam przekonać się czy i ta im dorówna. I dorównała.

Przede wszystkim czyta się strasznie szybko, wręcz pochłania się książkę w jeden dzień. Język jest lekki, a wydarzenia rozgrywają się na wakacjach, więc książka jest napisana w luźny sposób. Do tego jest dużo ilustracji, bazgrołów i dużych liter. Akcja jest dość wartka i szybko się rozwija, więc ani się nie obejrzałam, a już przewracałam ostatnią kartkę.

Natka jest wrocławską gimnazjalistką, która po roku szkolnym pełnym niespodziewanych wydarzeń, na wakacjach postanawia porządnie odpocząć. Wyjeżdża nad morze z ciocią i rodzicami, gdzie zamierza spędzić cały miesiąc. Na wyjeździe dowiaduje się, że chłopak w którym zakochana jest od dwóch lat a on w niej, zerwał ze swoją dziewczyną i jest wolny. Niespodziewanie jednak pojawia się ten trzeci - Maksym, który porządnie namiesza w jej losach. . Jak potoczą się losy Natalii? Czy uda jej się znów pokochać Jacka?

Bardzo spodobała mi się postać Maksyma. Jest on osobą, która  najczęściej zostaje opisywana na kartkach pamiętnika, ponieważ skradł serce Natce. Jest zagadkowy, wesoły i bardzo sympatyczny. Polubiłam go i po przeczytaniu książki, jeszcze kilka razy wracałam do scen z jego udziałem. :D

W powieści jest bardzo dużo mądrych myśli i przemyśleń, dlatego przy czytaniu można zastanowić się również nad własnym życiem.  Książka zachęca do refleksji  i pomyślenia nad sobą. Myślę, że mogłaby by być lekturą również dla rodziców nastolatek, ponieważ pokazuje nasz młodzieńczy świat od całkiem innej strony.

Przy czytaniu strasznie się śmiałam, bo w tym tomie pani Andrzejczuk zawarła mnóstwo śmiesznych sytuacji z życia rodziny i przyjaciół Natki. Śmiałam się do rozpuku i szczerzyłam zęby, poprawiając tym samym urodę i dbając o pierwsze zmarszczki. :D

O grafice wspomniałam już, że jest jej dużo i w większości przedstawia bazgroły. Nie przeszkadza to jednak w czytaniu, a raczej dodaje lekturze niezapomnianego uroku lat gimnazjalnych. :D Okładka jednak nie stanęła się na wysokości zadania, bo książka jest o gimnazjalistce dla gimnazjalistek, a sądząc po okładce jest dla przedziału dużo niższego. 

Książkę ogólnie polecam, ma swoje wady, ale jest niezapomnianą wakacyjną lekturą na odprężenie i na tle innych książek o miłości wypada bardzo dobrze ;)

4/6

8 komentarzy:

 1. Nie wiem, czy przeczytam. Jakoś nie mogę się przełamać do tej książki. Mam pierwszą część na półce, a moja siostra bardzo zachwalała, jednak co koło niej przechodzę, znajduję sobie ciekawszą lekturę. Może kiedyś się przełamię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale słyszałam dużo dobrego o niej i kiedyś będę chciała ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo recenzji przeczytałam o tej serii jednak nigdzie nie mogę jej upolować

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam i raczej nie przeczytam. Chyba że w nadmiarze wolnego czasu

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba jestem trochę na stara, ale ostatnio czytałam "Ulissesa Moora", więc w sumie mogę sięgnąć:D Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałem, polecam! Po takiej lekturze ma się od razu ochotę spakować trzewiki, konserwy, kurtki narciarskie i wybiec na najbliższy pociąg. Niestety obowiązki trzymają na miejscu. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo ciekawa książka szczególnie ostatnia część polecam

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo ciekawa książka szczególnie ostatnia część polecam

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...