środa, 7 grudnia 2011

8. Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy

Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk
Tytuł: "Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

O autorce: 
Pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny w Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. 

Ocena:
O tej powieści słyszałam tak wiele dobrych opinii, że postanowiłam powieść osobiście zakupić. Kiedy już w domu zaczęłam ją czytać, odepchnęła mnie od razu. Początek nie przyciągała, więc odłożyłam książkę na półkę, aby przeleżała tam sobie kilka tygodni. Dopiero niedawno sięgnęłam po nią jeszcze raz, dając jej jeszcze jedną szansę.
W tej książce jest rozwiniętych tak wiele wątków, że trudno powiedzieć o czym tak naprawdę była, bo musiałabym streścić wszystko. W skrócie - "Cukiernia pod Amorem..." opowiada rodzinie Zajezierskich i Hryciów. Nie brakuje tu szalonych miłości, zdrad, nienawiści i przyjaźni. Ich losy są bardzo zagmatwane, ale autorka świetnie je opowiada, a całość brzmi jak piękna baśń czy legenda.
Nie ma tu typowych rozdziałów, książka jest podzielona na roki, przy każdym nowym rozdziale autorka podaje rok, w którym wydarzenia opisywane miały miejsce. Autorzy książek rzadko z tego korzystają, a jak już to zrobią wychodzi im to zagmatwane i chaotyczne. Jednak pani Małgorzacie udało to się wspaniale - idealnie potrafiła się wczuć w atmosferę z XIX wieku. I tak znajdujemy się w czasach wojny, zaborów, zburzenia muru berlińskiego i współczesności, jaką jest rok 1995. 
Tym, którzy czytają wiele książek typu paranomal romance język, jakim posługuje się autorka może nie przypaść do gustu. Ale ja rzadko czytam takie książki, więc dla mnie był piękny, dostojny i bardzo ciepły. 
Polubiłam wszystkich bohaterów bez wyjątku - całą rodzinę, dobre i złe postacie, śmieszne, surowe, młode i stare. Wszyscy oni mają nutkę tajemnicy i ich historia składa się na historią innych. Ponieważ głównym wątkiem powieści jest tajemnica pierścienia, z każdym rozdziałem poznajemy kawałek układanki, która składa w całość.
Dużym plusem powieści jest to, że na końcu książki jest nie tylko drzewo geologiczne rodziny, gdzie można zobaczyć w krótkim schemacie wszystkie powiązania rodzinne, ale też słowniczek bohaterów występujących poza rodziną, przyjaciół i wrogów, sąsiadów, znajomych... Ułatwia to czytanie i pomaga nie pogubić się w akcji.
Świetna, przemyślana fabuła, wartka akcja i doskonały styl pisania,a to wszystko na tle pięknych opisów dziewiętnastowiecznych dworków i kamienic. Książka dla każdego, pokazuje życie ludzi, których nie znamy, a są nam bliscy, ludzi z wieloma wadami, których kochamy jakby byli naszą własną rodziną. 
Z niecierpliwością będę czekać na dalsze losy bohaterów z Gutowa, ponieważ koniec książki zupełnie mnie zaskoczył. Na pewno zakupię pozostałe części i pochłonę je równie szybko, jak tę :D

Nie wiem co jeszcze mam napisać o tej książce, ale myślę, że każdy bez wyjątku musi ją przeczytać. Będzie idealnym prezentem pod choinkę dla waszych mam, babć i sióstr, a dla was, młode czytelniczki czas spędzony przy tej powieści na pewno nie będzie czasem straconym. Jest w niej wszystko co powinno być w świetnej powieści dla każdej kobiety. 

Serdecznie polecam!

6/6

11 komentarzy:

 1. Hmm, nie słyszałam o niej nigdy. Może jak kiedyś wpadnie mi w ręce to się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Seria podoba mi się od dłuższego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To raczej nie dla mnie, ale wiem komu dać na święta;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Narobiłam sobie ochoty na tę serię - właściwie nie do końca sobie, ale dla pewnej osoby pod choinkę nadawałaby się idealnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiam się jak to jest, że wszystkim podoba się ta książka :)
  Zachęcona pozytywnymi opiniami, jestem zmuszona poznać tę serię, w końcu nie mogę być na szarym końcu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka jest na mojej liście lektur, które po prostu muszę przeczytać, zazdroszczę :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem jej ciekawa ale zarazem mam obawy. Zobaczymy ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam sporo pochwalnych opinii, ale nie mam zamiaru sięgać po tę książkę - jest całkiem nie w moim typie

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam tą książkę od roku! I leży, leży na półce i czeka na swoją kolejność. Chyba muszę w końcu się za nią zabrać. Świetna recenzja. Pozdrawiam imienniczkę:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i przyznam, że choc troszkę się rozczarowałam to z chęcią sięgnę po kolejne tomy.

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...