środa, 16 listopada 2011

4. Kraina Imago.


Autor: Isabel Abedi
Tytuł: "Kraina Imago"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

O autorce:
Po maturze wyjechała na rok do Los Angeles i tam pracowała jako opiekunka do dzieci i jako praktykantka przy produkcji filmów. W Hamburgu zdobyła wykształcenie jako copywriter. W tym zawodzie pracowała 13 lat. Wieczorami pisywała historyjki dla dzieci i marzyła, aby pewnego dnia zostać pisarką. To marzenie się spełniło.
Obecnie Isabel Abedi z zamiłowania jest autorką książek dla dzieci. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków i uhonorowane licznymi nagrodami. Pisarka mieszka z mężem i dwiema córkami w Hamburgu.


Ocena: 
Książkę wziełam tylko ze względu na autorkę. Isabel Abedi to jedna z moich ulubionych pisarek, czytałam kilka poprzednich je powieści i wiem, że genialnie pisze. Jednak muszę przyznać, że gdybym jej nie znała, nie sięgałabym po tę książkę. Okładka wcale nie zachęca, szaro-brązowe tło z zielonkawymi elementami, nie tylko zdradza treść książki, ale też beznadziejnie się prezentuje. Wygląda na wyblakłe i nieciekawe. Opis jednak jest ciekawy: "Wanja nie wie, kto jest jej tatą. Nie wie nawet, jak on wygląda, i musi z tym żyć.". Zdanie niby zwyczajne, a podsyca ciekawość czytelnika.
Powieść czytało mi się wspaniale. Lekki, łatwy do przyswojenia język, ciekawa fabuła i wartka akcja. Sam pomysł nie był może bardzo oryginalny, ale nie ma tam banalności, powtarzalności. Akcja skupiała się nie tylko na głównej bohaterce, ale również na jej przyjaciołach i rodzinie. Każdy z nich przeżywa w tej powieści osobą przygodę złączoną w jedno.
W tej historii jest wiele pytań, na które odpowiedzi nie znajdujemy. Niczego nie da tu się przewidzieć, sprawy zmieniają obrót o 180 stopni. To zaskakujące, jak niezwykle sprytnie napisana jest ta powieść!
Autorka w niezwykły sposób łączy świat rzeczywisty i baśniowy. Zgrabnie przechodzi przez te dwa różne światy i nie gubi się w swojej fabule. Żaden akapit w tej powieści nie był nudny ani głupi. Historia opowiadała o trzynastoletniej dziewczynce - Wanji, która nie ma ojca i nic o nim nie wie. Wychowuje ją mama, która milczy jak zaklęta, kiedy dziewczyna tylko poruszy ten temat, a babcia mówi jej tylko to co było w nim najgorsze - że był zimnym draniem i kłamcą. Pewnego dnia Wanja dostaje zaproszenie na wystawę w muzeum, pod tytułem "Obrazy ojców". Ten dzień staje się przełomem w jej życiu - przenosi się do krainy, w której poznaje cyrkowców, a wkrótce razem z nimi ma wystawiać przedstawienie. Nie przewiduje jednak tego, że i tam czekają na nią kłopoty - na Krainę Imago nachodzi dziwny cień...
Książka niby niepozorna, a daje od myślenia. Oczami wyobraźni widzimy cyrk, krainę Imago i niezwykłego akrobatę. Ze stron aż wylewa się magia  i zabiera nas w inny, nieprawdopodobny świat.
Minusem tej powieści jest bardzo "zniemczony" język. To książka raczej dla niemieckich dzieci - nic dziwnego, przecież i sama autorka jest Niemką. Pojawiają się tam niemieckie nazwy, imiona, miejsca - niby nie przeszkadzają lekturze, a jednak pozostawiają taki mały niesmak. 
Mimo wszystko książkę mogę zaliczyć do jednych z moich ulubionych czytadeł. Lektura jest lekka i przyjemna, polecam ją tym, którzy mają ochotę na magiczną przygodę z elementami cyrkowymi :D

5/6

9 komentarzy:

 1. Przyznam, że nie słyszałam o tej autorce, ale skoro zachęcasz, może sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tę książkę i także mi się podobała. Polecam ją wszystkim. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją z promocji w Matrasie XD Czytałam już książki pani Abedi i dlatego nie bałam się zainwestować :) Moja ulubiona jej książka to nadal "Isola"
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka - jak wnioskuję z opisu - wydaje sie podobna do "Atramentowego serca" (też niemiecka książka, hmm...)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie słyszałam o tej autorce,ale po twojej recenzji z chęcią coś z jej dzieł przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie tego się bałam, niemiecki w jakiejkolwiek postaci jest dla mnie wyjątkowo irytujący... Ale myślę, że z czasem sięgnę po tę pozycję, gdyż wyjątkowo dużo osób ją poleca :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam jedną pozycję tej autorki- "Zakazany Świat". Na tę książkę natomiast czekam, ponieważ ktoś wcześniej zainteresował się tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety, nie ciągnie mnie do takich książek, chociaż nie wykluczam, że kiedyś przeczytam. Pozdrawiam i zapraszam,
  Pati

  OdpowiedzUsuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...